• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 
Site Menüsü
Takvim
Site Haritası
TAŞERON 4D'LİLER İÇİN İZİN VE TAZMİNAT KONUSU

Çalışma Bakanlığı sürekli işçilerin kıdem tazminatı ve yıllık izin haklarında 10.10.2018 tarihinde görüş bildirdi.

KIDEM TAZMİNATLARI VE YILLIK İZİNLER SORULDU

Taşeron işçi iken kadroya geçişi gerçekleşen sürekli işçilerin imzalanan feragat ve sulh sözleşmesi ile kıdem ve yıllık izin haklarından feragat edilip edilmediği, işçilere ödenecek kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretlerinin hesabında alt işverenler yanında işe başlama tarihinin esas alınıp alınmayacağının, kullanılmayan yıllık izinlerin yanıp yanmadığının ve bu izinlerin devredilip devredilemeyeceği hususlarında Çalışma Bakanlığı görüş bildirdi.

KIDEM TAZMİNATI İŞYERİNDE ÇALIŞTIKLARI SÜRELER DİKKATE ALINARAK HESAPLANIR

Bakanlık görüşünde İş Kanununun 14 maddesinde kıdem tazminatı konusunun düzenlendiği, bu çerçevede hangi koşulların gerçekleşmesi halinde ve ne miktarda ödeneceğininin belli olduğunu belirtti.

TÜM SÜRELER DİKKATE ALINARAK HESAPLANIR

Ayrıca Bakanlık görüş yazısında işçilerin kıdemlerinin hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacağını belirtmiştir.

HESAPLAMAYA ESAS TARİH

Kıdem tazminatının hesaplamaya esas tarihinin ise ilgili kanun ve Yargıtay İçtihatları doğrultusunda ancak işveren tarafından tespit edilebilecek nitelikte olduğu belirtildi.

YILLIK ÜCRETLİ İZİNLER

Kadroya geçen işçilerin yıllık ücretli izinlerinin hesabında ise yine ilgili mevzuata değinen Bakanlık "...Sürekli işçi kadrosuna geçişten önce altı işverenler yanında çalıştırıldığı süreler dahil hizmet süresinin hesaba katılması gerektiği değerlendirilmektedir." diyerek izin hesabına alt işverende çalışılan sürelerinde dahil edileceğini belirtti.

İZİNLERİN KULLLANDIRILMASI

Yıllık ücretli izinlerin işçi tarafından sürekli kullanılmak istememesi veya işveren tarafından kullandırılmaması Anayasa'nın ve Kanun'un emredici hükümlerine aykırı olduğu gibi, hayatın olağan akışına da uygun düşmeyeceği belirtildi.

MUTLAKA KULLANDIRILMALI

"Sonuç olarak yıllık ücretli izinlerin işçilere mutlaka kullandırılması gerekmektedir." denildi.

Kaynak: http://www.sgkrehberi.com

İşte Bakanlığın görüş yazısı;

  
3646 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret97450
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.583713.6381
Euro15.205315.2662
Hava Durumu
Üyelik Girişi
Saat