info@guvenlikhaber.org

EYT’de 10 Gün Detayına Dikkat

Kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak biline kanun teklifi bugün itibariyle meclise sunuldu. Taslak metninde yer alan bir detay dikkatlerden kaçmadı. Taslakta emekli olup ta aynı iş yerinde çalışmak isteyenlere başvuru günü sınırlaması getirildi.

Taslak metninde yer alan emekli olup ta aynı iş yerinde çalışmak isteyenler ile emekli olup başka işte çalışmak isteyenlere yönelik önemli bir madde yer aldı.

Metinde, EYT kapsamında emekli olanların 10 gün içinde aynı iş yerinde çalışmaya başlamaları durumunda yüzde 5 civarında sosyal güvenlik destek prim indirimi hakkı verildi. Bu kapsamda emekli olup aynı işyerinde 10 gün içinde çalışmaya başlayanlar bu destekten yararlanabilecek. Bu süreyi geçirenler ise bu destekten yararlanamayacak.

Metinde yer alan bir detaya da dikkat etmek gerekiyor. Buna göre emekli olup ta aynı iş yerinde çalışmaya başlayanlardan başka iş yerine geçenlerde bu indirimden ikinci kez yararlanamayacak. Yani 10 günlük süre aynı iş yerinde çalışan bir kişi başka bir işi yerinde çalışmaya başlarsa indirimden yararlanamayacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn